Category Calendar, House League (Waterloo Ravens Girls Minor Hockey Association )

View Another Category
Quick Links
Manage Subscriptions
Signup to receive email or text messages for the teams you want to follow.
PrintCategory Calendar
<< PrevNov 10, 2019-Dec 07, 2019Next >>
SunMonTueWedThuFriSat
Nov 10Nov 11Nov 12Nov 13Nov 14Nov 15Nov 16
House - Midget #1 - Barrie Sharkfest Tournament
House - Bantam #2 - Barrie Sharkfest
House - Bantam #1 - Barrie Sharkfest
Peewee #3 & Bantam #1
7:30 AM-8:30 AM
Shared Practice
Bantam #3 & Bantam #2
8:00 AM-9:00 AM
Shared Practice
Novice #1
8:30 AM
vs. Kitchener Lady Rangers Blue
Atom #2
12:00 PM
vs. Twin Centre Hericanes
Atom #1
1:00 PM
vs. Wilmot Wolverines #1
Peewee #2
2:00 PM
vs. Woolwich Wild
Midget #2
3:00 PM
vs. Wilmot Wolverines 2
Learn to Skate
3:00 PM-4:00 PM
Practice
Rookie Ravens & Rookie Ravens Plus
4:00 PM-5:00 PM
Shared Practice
Midget #4
4:00 PM
vs. Ayr Rockets #1
Atom #3 & Peewee #1
5:00 PM-6:00 PM
Shared Practice
Midget #3
6:00 PM
vs. Kitchener Lady Rangers Blue
RIM Pillers [MLL086]
Novice #1 & Novice B - Half Ice
5:00 PM-6:30 PM
All Novice Players
Peewee #3
6:00 PM
vs. Kitchener Lady Rangers Blue
Bantam DS
4:30 PM-6:00 PM
Tryout
Atom #1 & Peewee #1
4:30 PM-5:30 PM
Shared Practice
Rookie Ravens Plus
5:00 PM-6:00 PM
Practice
Atom #3
7:30 PM
vs. House - Atom #2
Bantam #1
11:00 AM
vs. Mississauga Hurricanes
Holly Community Centre - Pad 1 [BHL01]
Bantam #2
11:30 AM
@ Burlington Barracudas
Holly [BHL04]
Midget #1
5:30 PM
vs. Leaside Wildcats #3806
Allandale Recreation Centre (Barrie) [MHL06]
Peewee #2
6:00 PM
vs. House - Peewee #1
Midget #4
8:00 PM-9:00 PM
Practice
Bantam #2
8:00 PM
vs. Barrie Sharks
Eastview (Barrie) [BHL09]
Bantam #1
9:00 PM
vs. Barrie Sharks Blue
Innisfil Recreational Complex - Red Pad [BHL07]
Midget #3
9:00 PM-10:00 PM
Practice
Midget #1
9:15 PM
vs. Barrie Sharks #152
Bantam #3
7:30 AM-8:30 AM
Practice
Peewee #2
9:00 AM
@ Kitchener Lady Rangers Red
Novice #1
9:20 AM
@ Woolwich Wild #1
Atom #3
10:00 AM
@ Kitchener Lady Rangers White
Bantam #2
1:15 PM
vs. Leaside Wildcats
Allandale Rec Centre (Barrie) [BHL16]
Midget #1
2:00 PM
@ Barrie Sharks #155
Holly [MHL18]
Bantam #1
2:00 PM
@ Barrie Sharks Orange
Allandale Recreation Centre - Blue Pad [BHL14]
Atom #1
3:30 PM
@ Grand River Mustangs 1
Fergus (B) [ALL18]
Peewee #3
5:00 PM
@ Guelph Jr. Gryphons Black
Exhibition [PWLL33]
Midget #4
5:15 PM
@ Kitchener Lady Rangers Blue
Bantam #1
6:45 PM
vs. TBD
TBD [Qtr]
Midget #1
8:45 PM
@ TBD
TBD Innisfil or Stroud [QFinal]
Nov 17Nov 18Nov 19Nov 20Nov 21Nov 22Nov 23
House - Midget #1 - Barrie Sharkfest Tournament
House - Bantam #2 - Barrie Sharkfest
House - Bantam #1 - Barrie Sharkfest
House - Atom #1 - Tournament
House - Peewee #2 - Owen Sound Tournament
House - Midget #4 - Tournament
Peewee #3
9:30 AM-10:30 AM
Practice
Midget #1
10:00 AM
@ TBD
Peewee #1
10:00 AM
vs. Twin Centre Hericanes
Bantam #1
10:30 AM
vs. TBD
TBD [Semi]
Peewee #2
10:30 AM-11:30 AM
Practice
Atom #1
12:00 PM
vs. Cambridge Roadrunners
Atom #3
1:00 PM
vs. Twin Centre Hericanes
Novice #1
1:00 PM
@ Kitchener Lady Rangers Blue
Atom #2
2:00 PM
vs. Kitchener Lady Rangers Red
Midget #1
2:45 PM
@ TBD
Peewee DS
3:00 PM-4:00 PM
Tryout
Bantam #1
3:15 PM
vs. TBD
TBD [Final]
Midget #3
6:30 PM
@ Ayr Rockets #1
NDCC [MLL001]
Atom DS
7:00 PM-8:00 PM
Tryout
Midget #2
8:00 PM-9:00 PM
Practice
Midget #4
9:00 PM
@ Guelph Jr Gryphons Black
Novice #1 & Novice B - Half Ice
5:00 PM-6:30 PM
All Novice Players
Atom #1 & Atom #2
6:00 PM-7:00 PM
Shared Practice
Atom DS
6:30 PM-8:00 PM
Tryout
Bantam DS
4:30 PM-6:00 PM
Tryout
Midget #2
8:30 PM
@ Ayr Rockets #2
NDCC [MLL008]
Peewee #1 & Peewee #2
4:30 PM-5:30 PM
Shared Practice
Rookie Ravens Plus
5:00 PM-6:00 PM
Practice
Atom #1
1:30 PM
vs. Whitby Snapping Turtles
Atom #1
7:00 AM
vs. Whitby Chilli Peppers
Novice #1
8:30 AM-9:30 AM
Major Novice (Age 8 - All Teams)
Peewee #3
10:00 AM
@ Ayr Rockets #2
NDCC [PWLL06]
Bantam #1 & Bantam #2
10:00 AM-11:00 AM
Shared Practice
Atom #2
10:30 AM
@ Cambridge Roadrunners 2
Hespeler (2) [ALL10]
Midget #2
12:30 PM-1:30 PM
Practice
Atom #1
2:00 PM
@ Nepean Wildcats #6
Peewee #1
2:30 PM
@ Cambridge Roadrunners 1
Hespeler (2) [PWLL15]
Midget #3
2:30 PM
vs. Kitchener Lady Rangers Red
RIM Optimists [MLL085]
Midget #1
5:00 PM
@ Grand River Mustangs 1
Elora [MLL029]
Nov 24Nov 25Nov 26Nov 27Nov 28Nov 29Nov 30
House - Atom #1 - Tournament
House - Peewee #2 - Owen Sound Tournament
House - Midget #4 - Tournament
Atom #2
7:00 AM-8:00 AM
Practice
Peewee #3 & Peewee #1
7:30 AM-8:30 AM
Shared Practice
Bantam #2
12:00 PM
vs. Cambridge Roadrunners 2
Bantam #3
1:00 PM
vs. Twin Centre Hericanes
Bantam #1
2:00 PM
vs. Grand River Mustangs 1
Midget #3
3:00 PM
vs. Guelph Jr Gryphons Black
Learn to Skate
3:00 PM-4:00 PM
Practice
Rookie Ravens & Rookie Ravens Plus
4:00 PM-5:00 PM
Shared Practice
Midget #2
4:00 PM
vs. Grand River Mustangs 1
Midget #1
5:00 PM
vs. Guelph Jr. Gryphons Red
Atom DS
5:00 PM-6:00 PM
Tryout
Novice #1 & Novice B - Half Ice
5:00 PM-6:30 PM
All Novice Players
Bantam #3
6:00 PM
vs. House - Bantam #2
Midget #2
8:00 PM
@ Grand River Mustangs 2
Elora [MLL035]
Peewee #3 & Bantam #3
4:30 PM-6:00 PM
Shared Practice
Rookie Ravens Plus
5:00 PM-6:00 PM
Practice
Peewee DS
6:00 PM-7:00 PM
Tryout
Midget #3
9:00 PM
vs. Grand River Mustangs 2
Peewee #1
8:00 AM-9:00 AM
Practice
Bantam #1 & Peewee #3
8:30 AM-9:30 AM
Shared Practice
Novice #1
9:30 AM
vs. Wilmot Wolverines
Midget #3
10:30 AM
vs. House - Midget #2
RIM Optimists [MLL090]
Peewee #2
3:00 PM
@ Guelph Jr. Gryphons Red
Exhibition [PWLL38]
Bantam #3
4:00 PM
@ Guelph Jr. Gryphons White
Exhibition [BLL35]
Midget DS
9:00 PM-10:30 PM
Tryout
Dec 01Dec 02Dec 03Dec 04Dec 05Dec 06Dec 07
Atom #2
7:00 AM-8:00 AM
Practice
Bantam #2 & Peewee #2
10:00 AM-11:00 AM
Shared Practice
Bantam #3
1:00 PM
vs. Guelph Jr. Gryphons Red
Novice #1
1:30 PM
@ Wilmot Wolverines
Peewee #3
2:00 PM
vs. Cambridge Roadrunners 2
Learn to Skate
3:00 PM-4:00 PM
Practice
Peewee #1
3:00 PM
vs. Kitchener Lady Rangers Blue
Rookie Ravens & Rookie Ravens Plus
4:00 PM-5:00 PM
Shared Practice
Midget #4
4:00 PM
vs. Grand River Mustangs 3
Midget #1
5:00 PM
vs. Ayr Rockets #1
Midget #2
9:15 PM
@ Guelph Jr Gryphons Black
WERC (2) [MLL046]
Novice #1 & Novice B - Half Ice
5:00 PM-6:30 PM
All Novice Players
Bantam #1 & Midget #4
6:00 PM-7:00 PM
Shared Practice
Bantam #2
7:00 PM
@ Grand River Mustangs 2
Elora [BLL24]
Peewee #1
7:30 PM
@ Wilmot Wolverines 2
Rookie Ravens Plus
5:00 PM-6:00 PM
Practice
Bantam #1
7:30 PM
vs. Wilmot Wolverines
Bantam #1 & Bantam #3
6:00 PM-7:00 PM
Shared Practice
Peewee #2
6:30 PM
@ Cambridge Roadrunners 2
Preston Aud [PWLL19]
Atom #3
7:00 PM
vs. Wilmot Wolverines #1
Atom #2
8:00 PM
vs. Cambridge Roadrunners
Midget #4
9:00 PM
vs. House - Midget #3
Peewee #2 & Peewee #3
7:30 AM-8:30 AM
Shared Practice
Atom #1
10:00 AM
vs. House - Atom #3
Bantam #3
5:30 PM
@ Grand River Mustangs 2
Fergus (B) [BLL22]
Midget #4
7:00 PM
@ Wilmot Wolverines 1
You can use MyCal to combine schedules from multiple teams.
Or, Subscribe to multiple calendars at once.
Looking for a way to combine schedules from multiple teams? Visit www.mycal.ca
Recent Results
Printed from waterlooravens.com on Friday, November 15, 2019 at 9:58 AM